• Aydın-Denizli Otoyolu gerçeği..

  CHP’Lİ BÜLBÜL: “DÖRT BUÇUK MİLYON ARACIN PARASI VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKACAK.. VATANDAŞIN CEBİNDEN GEÇMEDİĞİ YOLUN PARASI ALINACAK..”

  12:16:39 | 2019-01-27

  http://yavuzlarmylife.com

  CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydın-Denizli otoyolu projesini Meclis gündemine taşıdı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ulaşım verilerini gösteren Bülbül, günlük 35 bin araç garantisi verilen yolun en işlek bölümünden 22 bin civarında araç geçtiğini söyledi. “Yıla vurulduğunda 4 milyon 562 bin 500 aracın parasını kim ödeyecek?” diye soran Bülbül, “Vatandaşın cebinden geçmediği yolun parası alınacak” dedi.

  Meclis Genel Kurulunda Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerine yapılan görüşmelere dün devam edildi. CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydın-Denizli otoyolu projesini hakkında yaptığı konuşmada, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ulaşım verilerini gösterdi.

  “GEÇEN DE GEÇMEYEN DE PARA VERECEK”

  Üç kere ihalesi ertelenen Aydın-Denizli otoyolu projesinin kilometre bazında 5 Euro olarak ücretlendirileceği hatırlatan Bülbül, “Bugünkü kurdan karşılığı yaklaşık 32 lira. Bu fiyat, açık ve net, fahiş bir fiyattır. Ortalama otomobilin kilometrede yakıt harcaması 30-35 kuruştan başlamaktadır. Bu yol arasında yakıt harcaması 53 lirayı bulacaktır. O kadar otoyol parası verecek müşteriyi nereden bulacaktır bu projede? Aydın-Denizli otoyolunda da Osman Gazi Köprüsü, Avrasya Tüneli rezaleti yaşanacaktır. Yeni yoldan geçen de geçmeyen de bu yola para ödeyecektir, sonuç budur” dedi.

  “KİLOMETRE MALİYETİ 40 MİLYON”

  Otoyol maliyetinin çok pahalı olduğunu vurgulayan CHP’li Bülbül şunları söyledi:

  “Birincisi, Aydın-Denizli otoyolunda toplam 91 milyon 158 bin Euro garanti ediliyor. 168 kilometrelik Aydın-Denizli otoyolunun her kilometresinin maliyetinin 40 milyon TL olduğu gibi bir sonuç ortaya çıkıyor.

  İkincisi, yatırımcı bu yatırımı üç yıl içinde gerçekleştirecek, bu üç yıl içinde de bugünkü kurdan yaklaşık 1 milyar Euro’ya denk gelen yatırımı Euro cinsinden daha da düşecek. Ancak yatırımcı geçiş ücretlerini Euro üzerinden tahsil etmeye devam edecek. Sonuçta kur kaynaklı yük hem vatandaşın hem de hazinenin üstüne kalacaktır.

  Üçüncüsü, 1 milyar Euro’luk yatırıma 1,64 milyar Euro gelir garantisi tamamen yanlıştır.

  “150 BİN TL’Yİ KİM ÖDEYECEK?”

  Dördüncüsü ve en önemlisi ise Karayolları Genel Müdürlüğünün 2016 ve 2017 ulaşım verilerine baktığımızda Aydın-Kuyucak arasında en yoğun trafikte günlük ortalama 22 bin 500 civarında araç geçmekte. Yani günlük 35 bin araç garantisinin gerçekleşmesi mümkün değildir. Günde 22 bin 500 araç yılda 8 milyon 212 bin 500 araç yapıyor. Garanti edilen 35 bin araç ise 12 milyon 775 bin yapıyor. Bu hesaba göre 4 milyon 562 bin 500 aracın parasını kim ödeyecek? Her yıl taahhüt edilen yaklaşık 150 milyon TL'lik kısmı kim ödeyecek? Garantinin yarısını devlet ödemek durumunda kalacak. Bu yap-işlet-devret modeli değil yap-işlet-soy modelidir.

  Kısaca bu iş irrasyoneldir, bu iş olursa yine vatandaşın cebinden geçmediği yolun parası alınacaktır.”