• Aydın BŞB’de ihale skandalı!

  “Aydın BŞB Lalesi” rumuzlu bir kullanıcının YouTube’ye yüklediği ses kaydı, Aydın'da şok etkisi yarattı. 2016 yılına ait ses kaydında, Aydın BŞB’de doğrudan temin ihalelerde yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlükler, tehdit ve mobbing boyutundaki uygulamalar gözler önüne seriliyor.

  17:04:14 | 2024-07-07
  • YouTube’ye yüklenen ses kaydında ASKİ Eski Genel Müdürü Özcan Dursun Korkmaz - Yeni Genel Müdürü Hakan Olgaç - Ozan Çavuşolu ve Özlem Çerçioğlu’nun eşi Ercan Çerçioğlu, doğrudan temin ihale skandallarında adı geçenler arasında yer alıyor.

   

  “Aydın BŞB Lalesi” rumuzlu bir kullanıcı tarafından YouTube’ye yüklenenses kaydında, A.A.E. isimli dönemin çalışanı, Aydın BŞB’nin 6. katında yapılan topsantıda, birinci ağızdan edimin ifasına fesat ve ihaleye fesat olaylarının nasıl gerçekleştiğini konuşmaları ile ortaya koyuyor.

  ERCAN ÇERÇİOĞLU'NUN ARKADAŞINA NAYLON İHALELER

  Toplantı sırasında cesurca kamu hakkını savunan A.A.E. isimli o dönemin muayene kabul komisyon üyesi çalışanı, doğrudan temin ihalelerinin hayali olduğu gerçekliğini kendi ağzıyla aktarıyor.

  Konuşmanın bir bölümünde A. A. E. ihalelerle ilgili ihale konusu, tutanaklar dahil hiç bir şeyin olmadığını, buna rağmen ödeme yapılmasının istendiğini anlatıyor. A. A. E.’ye örnek olarak bir isim sorulduğunda, “Ercan Çerçioğlu'nun paraşütçü arkadaşı A. H.” adını veriyor.

  NAYLON İHALELERLE VERGİ BORCUNU ÖDEMİŞLER ÜZERİNE CEBİNE PARA KOYMUŞLAR

  A. A. E.'nin toplantı sırasında gündeme taşıdığı kişinin, Aydın BŞB Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun eşi Ercan Çerçioğlu'nun yakın arkadaşı olduğu ortaya çıkıyor. Aynı zamanda paraşüt sporlarından da halk tabiriyle Ercan Çerçioğlu'nun kankası olara bilinen A. H'ye, 6 ay boyunca en yüksek doğrudan temin rakamı üzerinden hakediş ödeniyor.

  Toplantının yapıldığı dönemde 50 bin lira civarı olan doğrudan temin tavan rakamı, günümüzde 600 bin lirayı geçiyor. Hayali ihalelerle Ercan Çerçioğlu’nun kankası A. H'ye aktarılan paralarla önce A. H'nin vergi borcu mahsuplaşma yoluyla siliniyor, rrdından yapılmaya devam eden ödeneklerle üzerine cebine para konuluyor.

  PERSONELE MOBBİNG VE TEHDİTLER

  Toplantı esnasında A. A. E'nin açıklamaları, akıllara durgunluk verici boyutlara ulaşıyor. Şu an Özlem Çerçioğlu'nun sağ kolu olarak bilinen, pek çok hakim, bürokrat, milletvekili, gazeteci hakkında yasa dışı izleme hatta darba varan iddialarda adı geçen Ozan Çavuşoğlu'nun, yıllar önce de aynı davranış tarzını güttüğü açığa çıkıyor. A. A. E. kendilerine Ozan Çavuşoğlu vasıtasıyla, “Eğer imzalamazsanız kendinize yer beğenin” denildiğini de dile getiriyor.

  Söz alan şu anki ASKİ Genel Müdürü Hakan Olgaç ise tutanakları kendisinin hazırladığını, varsa tüm sorumluluğun kendisine ait olduğunu itiraf ediyor.

  Sosyal medyaya düşen ses kaydındaki benzeri naylon ihalelerle yapılan yolsuzluk-usulsüzlük miktarlarının, binlerce doğrudan temin ihalesinde olabileceği, hem siyasi kulisler hem devlet kademelerinde artık yüksek sesle konuşuluyor.

  İZMİR MEDYASINA KONU OLMUŞ İHALELERE AYDIN BŞB CEVAP VEREMEMİŞTİ…

  “HAKAN OLGAÇ BU İŞLER YÜZÜNDEN Mİ KORUNUP KOLTUĞUNDA TUTULUYOR?

  İşte İzmir Telegram’da yayınlanan haber lingi…

  https://telegramhaber.com/sok-ihbar-paralari-odenen-d22-ihalelerden-silinenler-var-mi-60183h.htm

  Doğrudan teminlerdeki bu naylon ihale ve yapılan usulsüz ihaleleler yoluyla kamu bütçesinin uğratıldığı devasa zararlar, İzmir’den yayın yapan Telegram Haber Sitesi’nde yayınlanmıştı. Telegram Haber'in bu yayınında yer alan iddialara Aydın BŞB, her hangi bir cevap verememişti.

  Aydın Şafak Gazetesi'nin yaptığı araştırmalar sonucu ulaştığı bilgi ve iddialar ise, dehşet verici boyutlara ulaşıyor.

  İddialara göre;

  Hakan Olgaç, Mali Hizmetlerin şifreleriyle evinden giriş yapıyor.

  Bu tür doğrudan temin ihalelerde iş yapılmış gibi gösterilip hakedişler ödendikten sonra, naylon ihaleler serverden (sunucudan) siliniyor. Ercan Çerçioğlu'nun yakın arkadaşı A. H'ye 6 ay boyunca yapılan ödemelerin 2015 yılında başladığı düşünülürse, üzerinden geçen yaklaşık on yıl boyunca kamu zararının hangi boyutlara ulaşabileceği kestirilemiyor.

  Bilindiği gibi hakkında evrakta sahtecilik soruşturması yürütüldüğü haberleri yayınlanan Aydın BŞB Genel Sekreteri Ertuğrul Yamen, yine hakkında yasa dışı izleme ve darba varana değin iddialarla gündeme gelen Ozan Çavuşoğlu gibi ASKİ Genel Müdürü Hakan Olgaç da, mahkemelerden görevi kötüye kullanma cezası almıştı.

  Hakan Olgaç’ın ilk aldığı ceza bir yılın üzerindeydi ve Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması kararı verilmişti. İkinci kez yine görevi kullanmaktan ceza aldığı ve dosyanın İstinafta olduğu öne sürülen Hakan Olgaç hakkında, sahte kaşe düzenleme dahil daha pek çok dava ve soruşturma da sürüyordu.

  Devlet memurları Kanunu'na göre bir yılın üzerinde ceza alan memurlar, yönetici düzeyde görev yapamıyor. İmza yetkileri elllerinden alınıyor. Fakat Hakan Olgaç hala kararlar almaya ve imza atmaya yetkili konumda. Görevinin gereğini yerine getirip Hakan Olgaç'ı görevden alması gereken Aydın Valisi umarsız davranarak, “Özlem Çerçioğlu alsın” tavrını takınırken, Aydın BŞB Başkanı Özlem Çerçioğlu hem görevden almıyor hem de idari soruşturma açması gerekirken açmıyor.

  Bu durumu kamu oyu ve devletimizin dikkatine sunuyor ayrıca her seçimde, “Çerçioğlu ailesi çok zengin. Paraya ihtiyaçları yok. Yemez yedirmez” sloganının aslında ne kadar gerçek dışı olduğunu ve ailenin ziyafete yakın dostlardan başladığı gerçekliğinin küçük bir kanıtı olarak YouTube düşen o ses kaydını kamu yararı ve halkımızın hakikatleri görmesi açısından okurlarımızla paylaşıyoruz…

  SES KAYDINI DİNLEMEK İÇİN VİDEOYU TIKLAYINIZ…

  NOT: KULAKLIKLA DİNLEYİNİZ...