• Aydın'da Korkutan Patlama.

  Jeotermal firmasından Milletin Aklıyla Alay Eder Gibi Açıklama. Önemli bir hadise değil.

  23:43:58 | 2020-05-01

  Jeotermal firmasından Milletin Aklıyla Alay Eder Gibi Açıklama.  Önemli bir hadise değil.

  Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı Yılmazköy Mahallesi’nde jeotermal kuyusundaki patlamaya ilişkin firmadan açıklama yapıldı. MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat yaptığı açıklamada patlamanın önemli olmadığını söyledi.

  MB Holding’e ait Yılmazköy’deki jeotermal kuyusunda patlama meydana gelmişti. Bağlantı kopması sonucu 200 derece sıcaklıktaki su 50-60 metre yükseğe fışkırmıştı. Basınç ve sıcak su nedeniyle ekiplerin müdahalesi zorlaşmış, kuyunun yakınlarında yaşayan vatandaşlar büyük tedirginlik yaşamıştı.

  Tüm Türkiye’nin gözü Aydın’a çevrilmişken firmadan alay eder gibi bir açıklama geldi. MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat yaptığı açıklamada olayın önemli olmadığını söyledi. Balat, “İnşallah burada daha fazla hasar vermeden vanayı kapatabilirler. Arıza karbondioksit basıncı sonucu vana ağzında meydana gelen bir sorundan dolayı oluştu. Arızanın basınç dolayısıyla vana ağzında meydana gelen bir arıza suyun tutulmasını engellemiş. Karbondioksit basıncı azalınca su şiddeti kendi kendine azalacak. Dolayısıyla basınç da kesilmiş olacak” şeklinde konuştu.

  Balat’ın açıklamasındaki çelişkili ifadeler dikkat çekerken vatandaşların jeotermal firmasına tepkisi sürüyor.

  Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay; Böyle rezillik olabilir mi?

  Başkan Atay yaptığı açıklamada, “Yapılan işlemlerin kontrolsüz olarak yapıldığı zaman ne kadar tehlike arz ettiğini görüyoruz. Biz en başından beri söylüyoruz, bu kurulan tesislerin yerleşim yerlerinden ve üretim yapılan alanlardan uzak olması gerekiyor. Biz çevreye zarar veren şirketlere ruhsat verdirmemeye çalışıyoruz. Çevreye ve insana zarar veren böyle işletmelere ruhsat verilmesini insanın aklı almıyor. Yerleşim yerlerinin ve tarlaların içlerinden borular geçiyor. Böyle rezillik olabilir mi? Bugün yaşanılan olayla, tehlikenin ne kadar büyük olduğu ortada. Biz kimsenin para kazanmasına karşı değiliz. Herkes işini kurallarına göre yapacak.” dedi.