• “ENTELKÖY EFEKÖY’E KARŞI”

  Yüksel Aksu'nun yeni filmi "Entelköy Efeköy'e karşı" vizyona giriyor...

  22:06:40 | 2011-08-01

  Yüksel Aksu’nun çekimleri Nisan ayında Muğla’nın Pınarcık Köyü’nde başlayan ve çekim sürecinde ismi birkaç kez değişen yeni filmi, yeni ismi “Entelköy Efeköy’e Karşı” ile 25 Kasım 2011, Cuma günü gösterime girecek!

  Senaristliğini ve yönetmenliğini Yüksel Aksu’nunüstlendiği,GalataFilm yapımı film; “Entelköy” adıyla başladığı çekimlerini, “Entelköy-Tepeköy” ve “Entelköy-Efeköy” şeklindeki isim değişikliklerinin sonunda; “Entelköy Efeköy’e Karşı” adıyla sürdürüyor. Şahin Irmak ve Ayşe Bosse’nin başrollerini üstlendiği kahkaha dolu film, 25 Kasım 2011, Cuma günü birçok şehirde gösterime girmeye hazırlanıyor.

  Çekimleri Muğla’nın Pınarcık Köyü’nde ve çevresinde gerçekleştirilen, GalataFilm yapımı“Entelköy Efeköy’e Karşı”; bir grup ekolojik aktivistin, mütevazı bir Ege köyüne yerleşerek, orada kurulması gündemde olan termik santrali engelleme çabalarının neticesinde, köylülerle aralarında geçen komik ve çarpıcı olayların öyküsünü konu alıyor. Filmin yapımcılığını; “Beynelmilel”filminin yönetmeni Muharrem Gülmez ile sinemaya “Anadolu’nun Kayıp Şarkıları”belgeselinde ortak yapımcı olarak adım atan Taha Altaylı üstleniyor.

  Kadrosunda, Şahin Irmak (Muhtar Ali),Ayşe Bosse (Katrin),Emin Gürsoy (Aşırı Mustafa),Recep Yener (İmam Adem),Ayla Arslancan (Kocana),Ümit Olcay (Enes),Hamit Demir (Berk) veEngin Akın’ın (Gülnihal) yer aldığı filmin sürpriz ismi ise Nejat Yavaşoğulları. Köy halkı ise, Aksu’nun ilk filminde olduğu gibi; “Entelköy Efeköy’e Karşı”da dabirçok farklı rolde sinemaseverlerle buluşacak.

  FİLMİN KONUSU

  Bir grup ekolojist aktivist, mütevazı bir Ege köyüne yerleşir. Amaçları doğayla baş başa yaşam için ekolojik bir köy kurmaktır. Köyde bir termik santral kurulması gündeme gelince olaylar ilginç ve komik bir hal alır. “Entelköy-Efeköy”, aktivistlerin köy sakinleri ile aralarında geçen komik ve çarpıcı olayların öyküsüdür.

  Metropolde yaşamanın yarattığı keşmekeşten kurtulup, hep hayalini kurdukları doğayla baş başa bir yaşam sürmek isteyen bir grup ekolojist, Ege’de bir komün köyü inşa ederler. Kentli ekolojistlerin köylerine yerleşmelerinden dolayı çok memnun olan köy halkı, artık hiçbir işe yaramayan kıraç tarlalarını ve eski evlerini değerinden fazla fiyata aldıkları için aktivistleri büyük bir sevgiyle karşılar.

  Her şey yolundadır, ta ki bölgeye kurulması gündemde olan termik santral kararı onaylanana kadar… Termik santral ile birlikte eski köylüler ile köyün yeni sakinleri aktivistler arasında ilginç bir süreç başlar ve olaylar karşılıklı protestoyla tam bir komediye dönüşür.

  YÜKSEL AKSU KİMDİR?

  Ödüllü yönetmen ve senarist Yüksel Aksu, 23.05.1966’da Ula/Muğla’da dünyaya geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon bölümünden 1993 yılında mezun olduktan sonra yüksek lisans derecesini bitirdi. Öğrencilik yıllarında birçok kısa film ve belgeseller çekti.

  Yüksel Aksu birçok usta yönetmene asistanlık yaptıktan sonra 1999 yılından itibaren çok popüler olmuş birçok dizi filmin yönetmenliğini yaptı.

  2006 yılında “Dondurmam Gaymak” adlı filmi ile Oscar ödüllerinde “En İyi Yabancı Film” dalında aday adayı olmuş ve aynı yıl içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok festivalinde ödüller almıştır.

  Yüksel Aksu’nun “Aristotales ve Konvansiyonel Sinema”, “Brecht ve Çağdaş Sinema” başlıklı yayınlanmış birçok makalesi vardır. Aynı zamanda “Trajik Gelenek ve Sinema” adlı kitabı yayına hazırlanmaktadır.

  İstanbul Üniversitesinde sinema televizyon bölümünde senaryo dersleri vermektedir.