• GÖRMEYEN GÖZLERİN BAŞARISI

  “ENTELKÖY-EFEKÖY”, GÖRMEYENLERİN GÖZÜNDEN BAKTI!

  08:54:34 | 2011-06-06

  Yüksel Aksu  “Entelköy-Efeköy”filminin bir sahnesini Kör Fotoğrafçılar Projesi üyesi görme engelli iki sanatçıyla beraber çekti. Didim’in Batıköy kıyılarında gerçekleşen çekimlerde Aksu,  görme engelli sinema öğrencisi Devrim Tarım ve görme engelli fotoğraf sanatçısı Civan İlci ile hazırladıkları sahneyi çekerek, filme bir de görmeyenlerin gözünden baktılar!

  Daha çekim aşamasındayken imza attığı farklılıklarla öne çıkan Entelköy-Efeköy”; doğuştan tamamen görme engelli 100 kişinin İstanbul’u fotoğrafladığı, Türkiye’nin önde gelen 200 edebiyatçısı, düşünürü ve gazetecisinin bu fotoğraflar üzerine metinler yazdığı Kör Fotoğrafçılar Projesi’nde İstanbul’u fotoğraflayan sanatçılardan Devrim Tarım veCivan İlci’yi film setinde, Harmandalı eşliğinde ağırladı.

  ODTÜ Uluslararası İlişkiler mezunu olan ve İstanbul Üniversitesi’nde sinema okuyan Devrim Tarım, filmin rüya sahnesini kendi hisleriyle yorumlayarak, oyunculara komutlar verdi. Sahnenin ardından, filmin yapımcılarından Muharrem Gülmez, kamera kullanımıyla ilgili teknik bilgileri Tarım’la paylaştı. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji mezunu olan ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde konuk öğrenci olarak öğrenim gören Civan İlci ise, rüya sahnesi çekiminin ardından, film ekibini fotoğrafladı. Kadrajını, sol ve sağ tarafta duran insanların sesini duyarak ayarlayan İlci, çekiminin ardından duygusal anlar yaşadı.

  Görme duyusu olmadan dünyayı algılamanın deneyimini filmine taşımak isteyen Aksu, “Önemli olan görünen değil görünenin altında saklı olan hakikattir. Rüya sahnemizi, kendini sinemaya veren ve çok uzun zamandır tanıdığım, rüyalarımı paylaştığımDevrim Tarım ile tasarlamak değerli bir deneyim oldu”dedi.

  GalataFilm’in “Açık Set” olarak tasarladığı, herkesin ziyaretine açık olan çekimlere, yöre halkı büyük ilgi gösteriyor.

  2012 yılının başında vizyona girmesi planlanan, GalataFilm yapımı“Entelköy-Efeköy”; bir grup ekolojik aktivistin, mütevazı bir Ege köyüne yerleşerek, orada kurulması gündemde olan termik santrali engelleme çabalarının neticesinde, köylülerle aralarında geçen komik ve çarpıcı olayların öyküsünü konu alıyor. Filmin yapımcılığını; Beynelmilel filminin yönetmeni Muharrem Gülmez ile sinemaya “Anadolu’nun Kayıp Şarkıları”belgeselinde ortak yapımcı olarak adım atan Taha Altaylı üstleniyor.

  Kadrosunda, Şahin Irmak (Muhtar Ali),Ayşe Bosse (Katrin),Emin Gürsoy (Aşırı Mustafa),Recep Yener (İmam Adem),Ayla Arslancan (Kocana),Ümit Olcay (Enes),Hamit Demir (Berk) veEngin Akın’ın (Gülnihal) yer aldığı filmin sürpriz ismi ise Nejat Yavaşoğulları. Köy halkı ise, Aksu’nun ilk filminde olduğu gibi; “Entelköy-Efeköy”de debirçok farklı rolde sinemaseverlerle buluşacak.