• HÜLYA SAVAŞ 27 NİSAN’DA AYDIN’DA..

  Hülya SAVAŞ’ın yazdığı ve oynağı “İki Ters Bir Düz Hayatlar" adlı oyun 27 Nisan 2014 Pazar günü Aydın Hidayet Sayın Sahnesi’nde Saat:20,30 tiyatro severlerle buluşacak.

  13:02:58 | 2014-04-19

   

   

  Artistik İşler Sahne Sanatları ve Organizasyon tarafından hazırlanan Hülya SAVAŞ’ın yazdığı ve oynağı “İKİ TERS BİR DÜZ HAYATLAR”  adlı oyun 27 Nisan 2014 Pazar günü Aydın Hidayet Sayın Sahnesi’nde Saat:20,30 tiyatro severlerle buluşacak.

   

  Oyunu izlerken,

   

  Toplumdaki cinsiyet ayrımcılığının kadına yüklediği sorumlulukları ve mahalle baskısının hayatımızı nasıl çekilmez hale getirdiğini izlerken, aslında bildiğimiz ama görmezden geldiğimiz, üstümüze alınmadığımız komik hallerimize şahit olacağız. İğneyi kendimize,çuvaldızı başkasına batıracağız.

   

   

  HÜLYA SAVAŞ KİMDİR?

   

  Söke’de doğdu.Ortaklar Öğretmen Lisesi’ ni bitirdi. Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü’ nde 2 yıl okudu. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi (1985) . Mezun olduğu yıldan bu yana İzmir Devlet Tiyatrosu’ nda otuzu aşkın oyunda oynamıştır.

   

  Oyunlardan bazıları;

   

  * Ellerimin Arasındaki Hayat

  * Özel Hayatlar

  * Kanlı Nigar

  * Boy Friend

  * Venedik Taciri

  * Terzi

  * Güneyli Bayan

  * Carmela ve Paolino

  * Sırça Kümes

  * Albay Kuş

  * Yağmurcu

  * Yollarda

  * Delil Yetersizliği

  * Kocasını Pişiren Kadın

  * İstanbul Efendisi

   

  Çeşitli televizyon dizisi ve televizyon filmlerinde oynadı. Ayrıca uzun yıllar TRT de çeşitli radyo , televizyon programlarında ve reklam şirketlerinde seslendirme sanatçısı olarak görev yaptı. 7 yıl boyunca TRT Tatil Sabahı Programı’na skeçler ve radyo oyunları yazdı, oynadı.

   

  Yapmış olduğu seslendirmelerden bazıları;

   

  - Anıtkabir

  - Berlin Bergama Müzesi

  - Ankara Cumhuriyet Müzesi

  - Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi

  - Bodrum Sualtı Müzesi

  - Antalya Arkeoloji Müzesi

  - Çorum Müzesi

  - Picasso Sergisi – İstanbul Modern Sanatlar Müzesi

  - Frida Kahlo ve Diego Riviera (Pera Müzesi)

  - Rezzan Has Müzesi

  - İzmir Şehir Turu

  - Viyana Şehir Turu

  - Fernando Botero Sergisi

  - Cer Modern - Ziraat Bankası Yüzyılın Sergisi

  - Hacı Bektaş Veli Müzesi’nin audio rehberlerini seslendirdi.

   

  Cem İdiz ile birlikte 3 yıl boyunca Cem İdiz’in tiyatro şarkılarından oluşan ve Haluk Işık’ın metinlerini yazdığı “Adrese Şarkılar” adlı dinletide solist olarak görev yaptı.

   

  İzmir Devlet Tiyatrosu’nda “BAYRAM YERİ” , İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde “SEVGİLİ BARIŞ” adlı çocuk oyunlarını yönetti.

   

  Hamburg – Kiel’ de – Almanya Türk Toplumu Schleswing – Holsten Eyalet Temsilciliği yapan dernek oyuncularuyla “Aşkın Halleri” adlı oyunda oynadı. Sanatçı şu an eğitimcilik görevine Başkent İletişim Bilimleri Akademisi (diksiyon-oyunculuk) ve Yaşar Üniversitesi Tiyatro Kulübü’nde devam etmektedir.

   

  İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nda Rüştü Asyalı ile birlikte “ÜÇ DESTAN”, Aytül Büyüksaraç, Sertab Erener ve Zara ile birlikte “KAHRAMAN TÜRK KADINLARI” adlı oratoryoyu seslendirdi.

   

  Hülya SAVAŞ oyunculuğunun yanı sıra 9 yıl İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü yaptı.