• İDO’nun Yunan adalarına seferleri yasa dışı…

  Aydın Şafak Gazetesi, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin de ortağı olduğu İDO Deniz Otobüsleri’nin Yunan Adaları’na seferlerinin yasal olmadığını gündeme sokmuştu. Hukukçu, Sosyolog ve Yazar Zekai Savaşlar da tvDen’de yayınlanan “Kuş Bakışı” programındaki açıklamalarıyla konuya yeni bir boyut kazandırdı.

  19:35:52 | 2024-06-22
  • Zekai Savaşlar açıklamasında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun, Yunan adalarına düzenlenen seferlerle ilgili açıkça suç işlediklerini söyledi. Savaşlar, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın bu başkanlar hakkında derhal işlem yapması gerektiğini, aksi takdirde kendisinin de bu suça ortak olacağını ifade etti.

   

   

   

  “İDO’NUN YUNAN ADALARINA SEFERLERİ YASA DIŞI FAALİYETTİR”

  Zekai Savaşlar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun, İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi'nin (İDO) Yunan adalarına seferler düzenlemesinin yasa dışı bir faaliyet olduğunu vurgularken şöyle dedi.

  “İDO'nun Yunan adalarına sefer düzenlemesi, Büyükşehir Belediye Kanunu'nun 7. Maddesinin F ve P fıkralarına aykırıdır. Büyükşehir içindeki toplu taşıma hizmetlerini yürütmek ve bu amaçla gerekli tesisleri kurmak, kurdurmak, işletmek veya işlettirmek, Büyükşehir sınırları içindeki kara ve denizdeki taksi ve araçlar dahil toplu taşıma araçlarına ruhsat vermek belediyenin görevi. Şimdi burada ne diyor? Büyükşehir Belediyesi hudutları içinde.. Demek ki deniz taşıması yapabilmek için Büyükşehir Belediyesi hudutları içinde olacak.”

  “İÇİŞLERİ BAKANI YERLİKAYA’YA SUÇ İHBARI”

  Savaşlar, İDO seferlerinin açıkça kanuna aykırı olduğuna dikkat çektiği açıklamasının özellikle İçişleri Bakanlığı’na suç ihbarı niteliğinde olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

  “Şimdi ben soruyorum. İstanbul halkı için alınmış olan deniz otobüsleri, Çeşme'den Sakız Adası'na veya Ayvalık'tan Midilli’ye, Kuşadası’ndan başka adalara gitmek için mi alındı? Madem öyle Yunan adaları Büyükşehir Belediyesi hududu için de mi? Değil. Ruhsatını kim verdi? O zaman yani sefer yapamazsın. Bu seferler açıkça kanuna aykırı. İçişleri Bakanı’nın, bunu ihbar kabul edip iki belediye başkanı hakkında gereğini yapması lazım. Yoksa kendisi de ortaktır bu işe.”

  “BU BİR MİLLİ GÜVENLİK SORUNUDUR”

  Zekai Savaşlar, Yunan adalarına turist taşımanın ekonomik olarak Yunanistan'a destek sağladığını, bu durumun Türkiye'nin çıkarlarına aykırı olduğuna da dikkat çekerek, Türk turistlerin Yunan adalarına gitmesinin Yunan ekonomisine katkı sağladığını ve bu nedenle Yunanistan'ın Türk turistlere kapıda vize uygulaması getirdiğini kaydetti.

  Yunanistan'ın Türkiye'ye yönelik düşmanca tutum sergilediğini, PKK ve FETÖ gibi terör örgütlerine destek verdiğini de belirten Savaşlar, Türkiye'nin Yunanistan ile ilişkilerinde dikkatli olması gerektiğini, Türk turistlerin belediyelerin olanaklarıyla Yunan adalarına taşınmasının aynı zamanda bir milli güvenlik sorunu olduğunu söyledi.