• JES şirketi raporu neden gizledi?

  Aydın’ın içme suyunu sağlayan İkizdere Barajı'na birkaç kilometre uzaklıktaki jeotermal çalışmasının proje tanıtım dosyasında (PTD), anlatılandan çok gizlenenler dikkat çekiyor.

  08:55:47 | 2024-06-24

  Evrensel Gazetesi’nden Özer AKDEMİR’in haberine göre:

  Jeotermal enerji santralleri (JES) ve bu santrallere jeotermal akışkan sağlamak için açılan jeotermal kuyuları ile son yıllarda adeta istila edilen Aydın topraklarında yeni jeotermal kuyu ve arama faaliyetleri devam ediyor.

  Son olarak İncirliova Karabağ Mahallesi yakınlarında tamamı ormanlık bir alanda jeotermal kuyuların açılması için ÇED süreci başlatıldı. Aydın’ın içme suyunu sağlayan İkizdere Barajına birkaç kilometre uzaklıktaki jeotermal çalışmasının proje tanıtım dosyasında (PTD) bu konuda tek satır yer almazken, dosyada “hidrojeolojik değerlendirme raporu” da “Yayımlanmasını istemediğimiz bölümler kısmına eklenmiştir” notu ile gizlendi.

  RUHSAT ALANI 518 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE

  Twin Enerji AŞ adlı şirket tarafından başlatılan ÇED süreci için hazırlanan proje tanıtım dosyası Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı internet sitesinde yayımlandı. PTD’deki bilgilere göre; firmanın toplam ruhsat alanı 369.24 hektar iken, 6.30 hektarlık ÇED alanında 2 adet sondaj çalışması yapılacağı dile getiriliyor. 1500 metre ile 750 metre arasında değişen derinliklerde yapılacak sondajlar sonrası çıkan akışkanın verimine göre bölgede JES kurulabilecek. Kent merkezine 11.5 km uzaklıkta olan proje alanı İncirliova ilçe merkezine 3.5 km, Karabağ Mahallesi’ne ise 350 metre mesafede yer alıyor. Sondaj alalarına en yakın ev ise sadece 130 metre uzaklıkta.

  AÇILACAK KUYULAR ORMAN ALANINDA

  Sondaj alanları 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında “orman vasfı” olan alan olarak işaretli. Çalışma sırasında kaç ağaç kesileceğine PTD’de yer verilmemiş.

  Dosyada ilgi çeken bir diğer bölüm ise anlatılandan çok gizlenenler. PTD’de hidrojeolojik değerlendirme raporu “Yayımlanmasını istemediğimiz bölümler kısmına eklenmiştir” notu ile dikkat çekiyor.

  Jeotermal kuyu noktalarına ve bölge haritasına baktığımızda bunun nedenini anlamak çok da güç değil; jeotermal kuyu lokasyonları Aydın’ın ve yöredeki yüz binlerce insanın, canlının içme suyunu sağlayan İkizdere Barajına kuş uçuşu birkaç dakika uzaklıkta! Proje tanıtım dosyasında İkizdere Barajını 1/100.000’lik çevre düzeni planı haritası dışında görmek mümkün değil. PTD’de Bafa Gölü çevresindeki flora fauna türlerine yer verilirken, bu kısımda adı geçen İncirliova Yayla Gölü diye bir su yapısı bölgedeki haritalarda yer almıyor.

  JES DİRENİŞİ İLE ÜNLÜ KÖYLERE KOMŞU

  Jeotermal kuyuların açılmak istendiği Karabağ Mahallesi geçtiğimiz yıllarda JES karşıtı mücadelenin en yoğun olarak yaşandığı köylere de komşu. Dereağzı ve Kızılcaköy Karabağ Mahallesi’nin en yakın komşuları olan köyler arasında ve uzaklıkları sadece birkaç kilometre.