• MUĞLA’DA ZURNA FESTİVALİ

  Uluslar arası 2. Muğla Zurna Festivali 23-24-25 Eylül’de yapılacak.

  19:52:21 | 2014-09-19

   

  Muğla Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl birincisini düzenlediği ve halkın beğenisini kazanan Zurna Festivali’nin ikincisini düzenliyor.

   

  23-24-25 Eylül 2014 tarihleri arasında Prof. Dr. Şadan Gökovalı Açık Hava Tiyatrosu’nda yapılacak olan Uluslararası Zurna Festivali’ne yerli ve yabancı olmak üzere 16 solist zurnacı katılıyor.

   

  İkincisi düzenlenen ve sanat yönetmenliğini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Kılkıl’ın yaptığı festivalde Muğla, Aydın, Manisa, Erzurum, Kırklareli, Lüleburgaz, Trabzon, Gaziantep’ten 13,   Azerbaycan, Bulgaristan ve Yunanistan’dan ise 3 sanatçı yer alacak. Festivalin onu konuğu ise bağlama üstadı Arif Sağ olacak.

   

  Ayrıca festivalin açılış gününde saat 17.00 de bütün konukların katılımı ile gerçekleşecek olan Ege Bölgesi Zurnacılarına ait  “SON DEM” isimli fotoğraf sergisi açılacak.

   

  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün düzenlenen festival ile ilgili olarak şunları söyledi:

   

  “Geçen sene bu festivalle dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Bu yıl festivalimizi daha da genişleterek uluslararası boyuta taşıdık. Halk kültürümüzün en önemli değerlerinden birisi olan zurna kültürünün yaşatılması ve gençlerimize bu enstrümanı sevdirmek için önemli bir etkinlik olacak. Ayrıca bu işe gönül vermiş ustalarımıza da hak ettikleri saygıyı göstermek için de bir fırsat olacak. Emeği geçen ve katılacak olanlara teşekkür ediyorum.”

   

  23-24-25 Eylül 2014 tarihinde yapılacak olan Uluslararası Zurna Festivali’nde sahne alacak isimler şöyle:

   

  1-     Halil Çokyürekli

  2-      Ertan Tekin

  3-      Basri Eğriboyun

  4-      Tibet Var

  5-      Naci Peri

  6-     Ömer Parlak

  7-     Battal Sazcı

  8-     Saffet Akay

  9-      Veysel Girgin

  10-  Veli Akay

  11-  Mesut Külahlı

  12-  Hasan Çakan

  13-  Metin Öge

  14- ChrıstosKarakostas - Yunanistan

  15- KrasımırDamyanovDımıtrov - Bulgaristan

  16- ShırzadFatalıyev - Azerbaycan