• NURİ PARMAKSIZ'A FAHRİ DOKTORA

  İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parkamsız ve Kültür Ateşesi Seyit Ahmet Arslan’a Azerbaycan Vektör Bilimler Akademisi tarafından fahri doktora belgesi verildi.

  18:41:00 | 2015-02-24

   

  İLESAM Yönetcilerinin Bakü temasları sırasında yaptığı çalışmalar ve anlaşmaların yorgunluğu Azerbaycan Kültür Ateşesi Seyit Ahmet Arslan’ın İLESAM onuruna verdiği akşam yemeği ile son buldu.

   

  Azerbaycan’ın önemli edebiyatçı, bilim adamı, gazeteci, müzisyen ve yöneticilerinin katıldığı akşam yemeğinde konuşulan tek konu iki ülkenin birçok kurumuyla İLESAM arasında yapılan karşılıklı anlaşmaların heyecanıydı.

   

  Konukların samimi sohbetleri ve şiirlerin, şarkıların süslediği gecede, yemekte bulunan konuklara İLESAM tarafından özel olarak hazırlanan teşekkür belgeleri ve İLESAM logolu nazar boncuklu anahtarlıklar hediye edildi.

   

  Gecenin ilerleyen saatlerindeyse Vektör Bilimler Akademisi adına Prof. Dr. Elçin İskenderzade tarafından İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Kültür Ataşesi Seyit Ahmet Arslan’a fahri doktora takdim edildi. Akademi tarafından hazırlanan doktora belgelerini aldıktan sonra cüppelerini de giyen Parmaksız ve Arslan’ın mutlulukları gözlerinden okunuyordu.

   

  İLESAM Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız yaptığı konuşmasında Vektör Bilimler Akademisi ve Prof. Dr. Elçin İskenderzade’ye teşekkür ederek akademinin ses getiren çalışmalarından dolayı memnuniyetini ifade etti. Daha sonra Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’la birlikte Bakü’de yaptıkları çalışmaların verimli olacağından ve yapılan anlaşmaların hedefini bulacağından emin olduğunu söyleyerek elçiliğin İLESAM onuruna verdiği yemek için teşekkürlerini sundu.

   

  Kültür Ataşesi Seyit Ahmet Arslan’da fahri doktorası için teşekkür ederek İLESAM’ın Bakü’de bulunduğu süre içerisinde, yapacakları görüşme ve anlaşmalar için ne kadar hazırlıklı ve titiz hazırlandıklarını gördüğünü söyleyerek iki kardeş ülke arasındaki kurumların bu yakınlaşmasının ve birlikte çalışmasının tarihe not düşeceğini bildirerek katılımcılara davetlerine icabet ettikleri için teşekkür etti.

   

   

  Azerbaycan Kültür Ateşesi Seyit Ahmet Arslan’ın İLESAM onuruna verdiği akşam yemeğine 525 gazetesinin Baş Redaktörü ve AYB Gençlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Reshad Mecid, Vektör Bilimler Akademisi’nden Prof. Dr. Elçin İskenderzade, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamilla Abbashanlı-Aliyeva, Azerbaycan Neşirler ve Poligrafçılar İçtimai Birliği Jurnali Baş Redaktörü Gülnar Mesimli, Türkistan Gazetesinin Baş Redaktörü Aqil Camal, Kaspi Gazetesinden Nigar İsfandiyarqızı, Medeniyet Gazetesi’nden Mehpara Sultanova, Âşık Şemşir Ocağı’ndan Habib Misirov, Azerbaycan Atatürk Merkezi’nden Ekber Qoşalı, Doç. Dr. Alemdar Cabbarlı, Dr. Pervin Nuraliyeva, Xeyal Rza, Khalida Khalid ve piyanist bestekâr Sevinc Tofiqqizi katılanlar arasındaydı.

   

  Azerilerin yaşayan en ünlü şairlerinden Zelimhan Yakup’un da hazır bulunduğu gece tüm katılımcıların belleklerinde unutulmaz izler bırakarak hatıralardaki yerini aldı.